Konuşan, gören, işiten ruh olduğuna göre insan doğduğu andan itibaren neden konuşamıyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsan hayvanlardan farklı olarak yaratılmıştır. Mesela hayvana lazım olacak her şey, o daha doğmadan önce ruhunda dercedilmiştir. Ancak insanın dünyaya ait şeyleri, ruhu bu dünyada öğrenmektedir.

Mesela insanda şöfürlük özelliği olmasına rağmen ilk anda araba kullanamaz. Bunun için belli bir eğitimden geçmesi gerekir. Bunun gibi ruh da bazı özelliklerini kullanmak için bu dünya şartlarında bazı eğitimlerden geçmesi gerekiyor.

Onun için Allah insanı hemen mükellef tutmamaktadır. On beş yıl kendisine mühlet vermiştir.