Ruh da beden gibi yaşlanır mı? Bedenimiz önce bebek oluyor, büyüyor ve yaşlanıyor; o halde ruhumuz da mı bebek olup yaşlanıyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ruhun mahiyeti tam olarak bilinemez. Ruh beden gibi yaşlanma özelliği yoktur. Ancak iman ve ibadetle insan ruhu terakki eder. Küfür ve günahlarsa insan ruhunu tedenni eder, yani aşağılara çeker. Yani ruh hem terakkiye hemde tedenniye müsaittir.

Tin süresinde bu husus açıklanmıştır:

"Doğrusu, Biz insanı en güzel bir biçimde yarattık. Sonra aşağıların aşağısına çevirdik. Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar başka; onlar için kesintisi olmayan bir ecir vardır."