Ruh cesedin her noktasına nasıl hükmediyor?

Soru Detayı

- Ruh yaratılıp esma-i hüsna üzerine işlediği için mi cesedin her noktasına hükmediyor?
- Yoksa Allah’ın bizzat zatından üflenen bir varlık olduğu için mi bedeni kontrol edebiliyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Ruh, alem-i emirden olan, başına şuur takılan bir kanun-u emiridir. Yani Allah’ın kudretinin bir tezahürüdür. Mahiyetini bilmediğimiz gibi, bedenin her tarafına nasıl sirayet ettiğini de kesin olarak bilemeyiz.

- Bir ayette, meal olarak şu ifadeye yer verilmiştir:

“Allah insana / Âdem’e kendi ruhundan üfledi.” (Secde, 32/9)

Bu ayeti yorumlayan alimler, bunun gerçek anlamda kendi ruhundan bir üfleme olmadığını belirtmişler.

Burada “ruh” kelimesini kendine izafe etmesi “kendi ruhu” demesi, bir teşrif / şereflendirme izafesidir. Yani “Benim yarattığım ruhdan...” manasına gelir. Nitekim, Kur’an’da “Allah’ın devesi, Allah’ın evi.” ifadeleri de kullanılmıştır. Allah’ın “kendi ruhu” ifadesine yer vermesi insana verilen ruhun, diğer canlılara verilen ruhtan çok farklı olduğu, acip ve harika bir mahluk olduğuna işaret etmek içindir. (bk. Zemahşeri, Razî, Beyzavî, Kurtubî, Ebu’s-Suud, Alusî, İbn Aşur,  ilgili, ayetin tefsiri)