Rıza yolunda biraz cefa gördük diye Rahman'a naz mı edeceğiz?

Soru Detayı

- Musab b. Umeyr’in, "Rıza yolunda biraz cefa gördük diye Rahman'a naz mı edeceğiz?" anlamında bir sözü olduğu söyleniyor doğru mu?
- Bunun bir kaynağı var mıdır?
- Bu sözü nasıl anlamak gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Türkçe web sitelerinden başka hiçbir yerde; ne kaynaklarda ne de Hz. Musab’ın hayatını yazan Arapça web sitelerinde böyle bir bilgiye rastlayamadık.

Uğradığı sıkıntı ve mihnetinden söz eden eserlerde de onun böyle bir sözüne yer vermemişlerdir.