Evlenmeden vefat edenler, cennette şehitlerle mi evlenecek?

Soru Detayı

- Bakire olarak ölüp cennete giden kadınların, cennetteki şehitlere ikram edileceği (zevce olacağı) doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorudaki bilgiyi sağlam kaynaklarda bulamadık. Bu konuda bir ayet veya sağlam bir hadis rivayetinin varlığına rastlayamadık ve öyle bir şeyin olduğunu da düşünemiyoruz.

“Orada onların (cennette girmiş erkek ve kadınların) tertemiz eşleri de olacak ve onlar orada devamlı kalacaklardır.” (Bakara, 2/25)

mealindeki ayette “evlilik garantisi” verilmiş, fakat nasıl, kiminle olacağına dair bir bilgi verilmemiştir. Dolayısıyla, evlenmeden bekâr olan kızların arzularına göre bir evlilikleri olacaktır.

- Dünyadayken evlenmeden vefat edenlerin ise, cennette arzu ettikleri biriyle evlenmeleri, oradaki arzuların tatmini bakımından cennet hayatına daha uygun görünmektedir.

Nitekim, “Orada canların çektiği, gözlerin hoşlandığı her şey vardır. Siz orada ebediyen kalacaksınız.” (Zuhruf, 43/71) mealindeki, ayette de cennette insanların arzularına verilen önemin altı çizilmiştir.