Peygamberlerin sabrı, iradelerine mi bağlı?

Soru Detayı

- Peygamberimizin başına bir musibet geldiğinde Allah'ın ona doğuştan verdiği özellikler sayesinde mi sabreder ya da kendi iradesini mi kullanır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Elbette iradelerine bağlıdır.

Büyüklerin imtihanı da büyüktür. Peygamberler de imtihana tabidir. Onun için “Bela ve musibetlerle en fazla imtihan olanlar da peygamberlerdir.” (bk. Hakim, el-Müstedrek, 3/343; Müsned, 1/172)

Nitekim şu hadis-i şeriften de peygamberlerin aynı musibetten diğer insanların iki kat sıkıntı çektiklerini görmek mümkündür:

Abdullah b. Mesud anlatıyor:

“Bir  defa Hz. Peygamberin yanına girdim, kendisi sıtmaya yakalanmıştı. Elimi vücuduna dokundurdum ve: ‘Gerçekten şiddetli bir sıtma nöbetine tutulmuşsunuz.’ dedim.

'Evet, sizden iki kişinin çekebileceği kadar ıstırap çekiyorum.' buyurdu.” (Buhari, Merda 3, 13, 16; Müslim, Birr 45)

Özgür iradenin kullanılmasına ihtiyaç duymayan bir imtihan söz konusu olamaz. Allah’ın doğuştan onlara verdiği sabır gibi özellikler, imtihanda bir kolaylık vesilesi değil, bir zorluk vesilesi olabilir. Yani ne kadar sabır, o kadar ağır imtihan...

Özgür iradeyi tahrik etmeyen bir husus, imtihan malzemesi olamaz. Zira, bir cihetle imtihanın temel unsurlarından biri akıl ise, diğeri de özgür iradedir.