Peygamberimizin, kendisine sunulan şeylerden sütü içmesi ne demektir; neden süt?

Tarih: 27.05.2014 - 08:13 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Miraç gecesinde yaşanan hadiselerde sitenizde diğer peygamberlere peygamberimizin namaz kıldırdığı ve kendisine süt ve şarap sunulduğu ve peygamberimizin bunlardan sütü içtiği belirtilmektedir. Bu konuda kaynağınız nedir?

- Bana çok mantıklı gelmeyen hususlar var. Namaz kıldırılması içecek getirilmesi vb bana çok mantıklı gelmiyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Miraç hadisesinde vuku bulan olaylardan biri de Hz. Cebrail tarafından Peygamberimize (asm) biri süt, biri şarap olarak iki kap içecek sunulduğu ve Peygamberimiz (asm)'in bunlardan sütü tercih ettiği ve bunun üzerine Cebrail’in “Sen fıtratı tercih ettin / seçtin.” dediği belirtilmektedir. (bk. Müslim, İman, 74/259; Beğavî, Hazin,  İsra, 17/1. ayetin tefsiri)

Sütün tercih edilmesi ile fıtrat arasındaki ilişki, İslam dininin kolay, rahat huzur veren, insanın fıtratına uygun hükümler ihtiva ettiğine işarettir. Şarap ise kötülüğün anası olduğu için, tercih edilmemiştir. (bk. Nevevî, ilgili hadisin şerhi)

- Hz. Peygamber (asm)'in Mescid-i Aksa’da peygamberlere namaz kıldırdığını ve Hz. Musa’nın kabrinde namaz kıldığını gördüğüne dair rivayetler vardır. (bk. İbn Kesir; Hazin, İsra 17/1. ayetinin tefsiri)

Peygamberimiz (asm)'in bütün peygamberlere imam olarak onlara namaz kıldırması, onun (asm), bütün peygamberlerin şeriatlerinin asıllarına mutlak varis olduğunu ifade ediyor. (bk. Nursi, Sözler, s. 525)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun