Peygamber'den sonra kimin liderlik edeceğine Kur'an'da işaret var mıdır?

Soru Detayı

- Bildiğiniz üzere İslam'da birbirini tekfir eden yüzlerce fırkanın doğmasına, 23 yıl boyunca bizzat peygamber tarafından eğitilmiş sahabelerin birbirlerini katletmesine neden olan olayların başlangıcı, Muhammed Peygamberden sonra iman edenler topluluğuna kimin liderlik edeceği konusundaki ihtilafa dayanır.
- Bu, o denli önemli bir meseledir ki, 1400 sene sonra bugün bile varlığını öncekinden daha derin, daha karmaşık ve daha ürkütücü bir biçimde devam ettirmektedir.
- Kur'an'da bu derece önemli bir konuya, yani Peygamber sonrası liderlik meselesinin düzenlenmesine yönelik bir ayet veya imanın dahi olmaması, "Biz kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık." diyen En'am suresi 38. ayet ile çelişir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Daha önceki bir soruya verdiğimiz cevapta Kur'an'da her şeyin açıkça veya işaret yoluyla bulunduğunu, ancak herkesin bunu göremeyeceğini belirtmiştik.

Bununla beraber Kur'an’da her şeyin yer almasından asıl maksat, dinle ilgili olan hususlardır. Bu sebeple herkesin, arzu ettiği her şeyin bulunmaması söz konusu ayetle çelişmez.

Bununla birlikte Fetih Suresinin son ayetinde işarî manayla dört halifenin sırası belirlenmiştir. Bu konuda Zeynelabidin Hazretlerinin beyanları vardır. Beddüzzaman'ın da bu konudaki ifadeleri Risale-i Nur'da yer almaktadır.

- Müteşabih ayetlerin Kur'an’da yer alması insan aklını çalıştırmak ve özgür iradesini kullanma imkanını sağlamaya yönelik olduğu gibi, bu ve benzeri konularda da işin açıktan tesbit edilmeyip insanlara havale edilmesi ilahi hikmetin bir gereğidir.

- Kur'an’da bu konu açıkça yer almadığı gibi, Hazreti Peygamber (asm) tarafından da bunun açıkça ifade edilmemiş olması, insanın özgür tercihine verilen önemin bir göstergesidir.

Ayrıca bu önemli konunun, iman edenler açısından büyük bir imtihan vesilesi olduğu da ortadır. Ehli hak olan Ehl-i Sünnet ve Cemaatin mutedil yorumlarına mukabil, aşırı uçları teşkil eden gurupların varlığı da bu imtihanın bir tezahürüdür.