Kur'an'da neden mizah yok?

Soru Detayı

a) Kur'an'da savaş, cinsellik, ekonomi, tabi afetler, tarih, ahlak, evlilik ve hatta abdestin nasıl alınacağı konularında muhtelif ayetler bulunurken, insan tabiatının temel bileşenleri arasında yer alan nükteye, mizaha, gülmeceye neden yer verilmemiş?
b) Kur'an'ın dünyaya temas ettiği coğrafyanın sert, erkeksi, savaşçı tabiatının doğal bir yansıması olabilir mi bu?
c) Ve nüktenin, mizahın bulunmayışı, metnin tanrısallığı/evrenselliği hakkında soru işaretleri doğurmaya elverişli bir durum oluşturur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

a) Kur’an’ın bir adı “Nebeün azîm”(büyük/müthiş haber)dir. Bilindiği üzere, Kur’an’ın temel konuları tevhid, nübüvvet, haşir, adalet ve ibadettir. Diğer bütün bilgiler bu konuların anlaşılması için Kur’an’da yer almıştır.

İşte bütün bu hususlar, Kur’an’ın muhtevasının ciddi konulardan meydana geldiğini gösterir.

Böyle çok ciddi konuların ders verildiği bir kitapta mizah gibi ciddiyeti bozan konuların olmaması, belagat ilmiyle çok güzel örtüşmektedir.

b) Kur’an’ın Allah’ın kelamı olduğuna iman edenler için böyle bir şey olamaz.

İman etmeyenler açısından bir bağlantı kurulabilir. Çünkü, Kur’an’ın Mekkeli bir kimsenin yazdığını düşünenler için Mekke ve çevresindeki insanların mizacını yansıttığını düşünmek gayet normaldir.

- Demek mesele, Kur’an’ın Allah’ın kelamı olduğuna inananlarla, onun insan sözü olduğunu düşünenlerin bakış açısına göre farklılık gösterir.

- Kur’an’ın Allah’ın kelamı olup olmadığını bilmek ise, böyle tahminlerle, varsayımlarla, hayallerle olmaz. Objektif bir ilmi bakış açısını kazanmakla olur.

Bu konuda yüzlerce kitap yazılmıştır. Asrımızda çok orijinal bir kaynak da Risele-i Nur Külliyatı'dır. Orada, Kur’an’ın, cihanşümul, insanüstü, evrensel, bütün ilimlerin hazinesi ve Allah’ın eşsiz bir kitabı olduğu güneş gibi ispat edilmiştir.

c) Daha önce ifade edildiği gibi, Kur’an’da “nüktenin, mizahın bulunmayışı metnin tanrısallığı/evrenselliği hakkında soru işaretleri doğurmaya elverişli bir durum oluşturmak” değil, bilakis onun çok ciddi bir kitap olduğunu, çok ciddi bir makamdan geldiği, çok ciddi bir elçi vasıtasıyla insanlara gönderilen Allah’ın sözü olduğunu gösterir.

İnsanların yazdığı ve konusu ciddiyet isteyen bir kitapta, mizah nüktelerini bulmazken ve görmeye hakkımız olmadığını bilirken, Allah’ın kitabından mı bunu isteyeceğiz!..

- Şunu da kesin kanaatimizle belirtiyoruz ki, eğer Kur’an’da mizaha dair bazı nükteler olsaydı, dinsizler bunu bahane ederek, “Allah’ın kelamında hiç böyle şey mi olur?” derler ve Kur’an’ın insan sözü olduğuna delil sayarlardı. Bu sebeple, yine tekrar edelim ki, Kur’an’ın Allah’ın kelamı olduğunu gösteren onun mucizevi, fevkalbeşer/insanüstü konumudur.

Bu konumunu bilmeden Kur’an hakkında bir şey söylemek heva ve hevesi konuşturmaktan öteye geçemez.