Kur’an, O’nun (asm) Nübüvvetine Delildir.

Nasıl ki, Hz. Muhammed (asm), peygamberliğinin bütün delilleriyle Kur’an-ı Kerim’in hak kelam ve Allah’ın sözü olduğuna delildir. Zira madem peygamberdir, elbette yalan söylemez ve Allah’a iftira edemez. Ve madem yalan söylemez ve iftira edemez, elbette “Allah’ın kelamıdır.” dediği ferman, Allah’ın sözü olacak. Aynen öyle de, Kur’an-ı Kerim de bütün mucizeleriyle ve Allah’ın kelamı olduğunu ispat eden bütün delilleriyle Hz. Muhammed’in (asm) Allah’ın peygamberi olduğunu ispat eder. Zira Allah’ın kitabını, Ancak Allah’ın peygamberi tebliğ  eder.

O halde şöyle bir söz söylesek;  “Kur’an Allah’ın kelamıdır, zira Hz. Muhammed (asm) bir çok mucize göstermiştir.” Yani Kur’an’ın hak kelam olduğuna, Peygamberimiz’in (asm) mucizelerini delil yapsak, bu son derece doğrudur. Zira madem mucize göstermiştir, o halde Allah’ın peygamberidir. Ve madem peygamberdir, elbette elindeki kitap da Allah’ın kitabı olmalı, başka bir şey olamaz. Aynen bunun gibi şöyle bir söz daha söylesek; “Hz. Muhammed (asm) Allah’ın peygamberidir, zira Kur’an’ın misli bir kitap getirilememiştir…” Kur’an’ın geçmişten ve gelecekten verdiği haberler doğru çıkmış, tarih ve arkeoloji bu haberlerin doğruluğunu tasdik etmiştir…

Yine Kur’an bundan 1400 sene önce birçok bilimsel gerçeği haber vermiş, bu haberlerin doğruluğu bu asırda bizzat bilim adamları tarafından tasdik edilmiştir.

En inatçı düşmanları dahi Kur’an’ın ifadesine hayran olmuştur, düşmanları dahi onun güzelliğini kabul etmiştir.

Kur’an, hem şahsi, hem siyasi, hem de sosyal alanda birçok inkılaplar yapmış ve bu inkılaplar sosyologları hayrette bırakmıştır.

Kur’an’ın koymuş olduğu hükümlerin hakkaniyeti hukukçular tarafından da tasdik edilmiştir.

Yani bizler, Kur’an’ın Allah’ın kelamı olduğunu ispat eden delilleri, Efendimizin (asm) peygamberliğine delil yapsak, bu söz de önceki söz gibi doğrudur. Zira, madem Kur’an saydığımız ve sayamadığımız delillerin tasdikiyle Allah’ın kelamıdır. Elbette onu tebliğ eden Zat da (asm) Allah’ın resulü olmalıdır. Zira Allah’ın kitabının, O’nun resulünden başkasına inmesi mümkün değildir.

O halde biz Kur’an’ın İlahi kelam olduğunu ispat eden yüzlerce delile dayanarak deriz ki; Hz. Muhammed (asm) Allah’ın peygamberidir. Zira elindeki Kur’an binler delilin tasdikiyle Allah’ın sözüdür. O halde Hazret-i Muhammed’in (asm) peygamberliğini inkar edebilmek için, ilk önce elindeki fermanın Allah’ın kelamı olduğunu inkar etmek ve onun bir beşer sözü olduğunu kabul etmek gerekir. Bu ise mümkün değildir. Hatta şeytan bile şeytanlıkta yüz derece ileri gitse buna imkan verdiremez. Bozulmamış hiçbir aklı kandıramaz. Yalnız pek uzaktan baktırmakla aldatmaya ve yıldızı, yıldız böceği gibi küçük göstermeğe çalışır. Bu konuda detaylı bilgiyi Kuran-iKerim.org sitemize havale ediyoruz.

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun