Hadis-i şerifler mahluk mudur?

Soru Detayı

- Kur'an-ı Kerim'in mahluk olmadığını biliyoruz. Peygamber Efendimiz (asm)'in hadis-i şerifleri mahluk mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur’an’ın mahluk olmaması, onun Allah’ın kelam sıfatı olması itibariyledir. Kur’an, hem lafız hem mana itibariyle Allah’ın kelamı olduğu cihetle mahluk değildir. Çünkü Allah’ın bütün sıfatları gibi kelam sıfatı da (kelam-ı nefsi) mahluk değildir.

Hadis ise, hem manası hem de lafzı Hz. Peygamber (asm)'e aittir. Kutsi hadislerde ise genellikle manası Allah’tan; lafzı ise Peygamber Efendimiz'dendir. Prensip olarak denilebilir ki, Allah’tan gelenler gayr-ı mahluk, insanlardan gelenler mahluktur.