Peygamber Efendimiz (sav), peygamber olmadan önce, kendinin peygamber olarak gönderileceğini biliyor muydu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda çok değişik hadis ve siyer kaynaklarında bilgi verilmiştir. Peygamberimizin (a.s.m) on iki yaşındayken amcası Ebu Talip ile birlikte Şam’a giden ticaret kervanına katılmıştı. Rahip Buheyra’nın bulunduğu kulübesine yaklaştıklarında, Buheyra onları davet edip bir ziyafet verdi. Oysa daha önce Kureyş Kervanları hep oradan geçiyordu ve Rahip onlara bakıp iltifat etmiyordu. Nihayet Hz. Peygamber (a.s.m)’i görünce onun peygamber olduğunu amcasına söyledi. Bazı rivayetlere göre, Buheyra onun geleceği peygamberi olduğunu söylediğinde kervandaki Kureyşin ileri gelenleri de vardı. Genellikle konunun Efendimize bildirilip bildirilmediği hususuna kaynaklarda pek değinilmiyor.

Bununla beraber, bazı rivayetlerde şu bilgilere yer verilmiştir: Ebu Talip/veya Kureyşliler “Onun peygamber olacağını nereden biliyorsun?” diye sorduklarında, Rahip “Çünkü, onun yüzü peygamber yüzüdür, gözü peygamber gözüdür.” diye cevap verdi. Bunun üzerine Ebu talip “Allah bu dediğinden daha büyüktür” dedi ve Hz. Muhammed (a.s.m)’e dönerek “Yeğenim! Onların dediklerini duydun mu?” diye sordu. Hz. Muhammed(a.s.m) ise “Amcacığım! Allah’ın kudretini inkâr etme!” diye cevap verdi.(bk. Suyutî, el-Hasaisu’l-Kübra, 1/144).