İlk kısas hükmünün verilmesi ne zaman olmuştur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tâif Seferi esnasında idi. Peygamber Efendimize Benî Leyslerden bir adam getirildi. Bu adam, Huzeyllerden birini haksız yere öldürmüştü.

İki taraf Peygamber Efendimizin (a.s.m.) huzurunda iddialarını sıralayıp savunmalarını yaptılar. Sonunda Peygamber Efendimiz (a.s.m.), öldürülen adama karşılık, katilin de öldürülmesine hüküm verdi. Hüküm infaz edildi. Bu, İslâm'da kısas ile neticelenen ilk kan dâvâsı idi.(İbni Hişam, Sîre, 4:125; Taberî, 3:133.)