Otizm genetik mi, evlenmeden önce söylemek gerekir mi?

Soru Detayı

- Benim iki amcamın birer çocuğu otistik diye biliyorum. Benim ilerde çocuklarımın otistik olma riski çok mu yüksek yoksa babadan gelecek gene de mi bağlıdır?
- İşin fıkhi kısmı ise eğer böyle bir risk olsa bile evlenmeden önce söylemek gerekir mi? Çünkü zaten sağlıklı çiftlerin bile engelli çocukları olabiliyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her insanın konumu, durumu, özellikleri... farklı olabilir. Bu nedenle bir kimsede otizm olup olmadığını uzmanlarına soracaksınız.

Uzmanlar bunun genetik olduğunu söylerlerse, evleneceğiniz kişiye bunu açıklamanız gerekir.