Okumuşun çok, fakihin az oluşu kıyamet alameti mi?

Soru Detayı

"Kıyametin yaklaşmasındandır, yağmurun çok, ekinin az, okumuşun çok, fakihin az oluşu, ümeranın çok, emin ve güvenilir olanın az oluşu."
- Bu ifade sahih bir hadisin tercümesi midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, "Yağmurun çok ekinin az, okumuşun çok fakihin az, idarecilerin çok emin ve güvenilir olanların az oluşunun kıyametin alametlerinden olduğu.” anlamında bir hadis rivayeti vardır. (bk. Münavi, Feyzu’l-kadir, 6/14)

Ancak, İmam Suyuti bu rivayetin zayıf olduğunu belirtirken, Hafız Heysemi bu rivayetin senedindeki bir ravinin uydurmacı olduğunu söyler. (bk. Münavi, a.y.; Heysemi, Mecmeu’z-zevaid, no: 12508)

Eğer bu rivayetin sahih bir yönü varsa, bu alametler kıyametin orta alametlerindendir. Elbette günümüze bakan ve dikkat etmemiz gereken konular olduğu da gözden uzak tutulmamalı.