Burunda tüy bitmesi, cüzzama karşı bir güvencedir, sözü sahih mi?

Soru Detayı

- Suyuti’nin böyle bir hadisi var mı, varsa sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, Suyuti, “Burunda tüy bitmesi, cüzzama karşı bir güvencedir.” anlamında bir hadis rivayet etmiştir. (Münavi, Feyzü’l-kadir, 6/281, h.no: 9254)

Ancak Suyuti, rivayetin sonuna, bunun zayıf olduğunu gösteren bir işaret de koymuştur.

Alimler, bu rivayet konusunda, uydurma, batıl, metruk, zayıf gibi değerlendirmelerde bulunmuşlardır. (bk Münavi, a.y.)