Hz. Ömer Güneş'e tebessüm mü etmiş?

Soru Detayı

- Hz. Ömer'in güneş olayı doğru mu?
- Cebrail'in Hz. Muhammed'e "Ömer'e söyle güneşe tebessüm etsin, yoksa o güneş bir daha doğmayacak" dediği, Hz. Ömer'in de güneşe tebessüm etmesi olayı doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sağlam hiçbir kaynakta böyle bir rivayete rastlayamadık.

Yalnız içinde bazı hurafeler de olan “Çehar Yâr-ı Güzin / Dört Büyük Halife” kitabında bulunan bu hikâyenin uydurma olduğunda şüphe etmemek gerekir.

Miladi 632 yılında Hz. Peygamber (asm) Efendimizin, İbrahim adındaki oğlu vefat ettiği için, insanlar bu vefat olayını Güneş'in tutulmasının bir sebebi olarak görmek istemişler. Ancak Hz. Peygamber (asm) bu düşüncenin doğru olmadığını bildirmiştir. (bk. İbn Hacer, Fethu’l-Bari, 2/528)

Konuyu Hz. Aişe (r.a.) validemiz şöyle anlatıyor:

Resulullah zamanında Güneş tutuldu. (Bunun üzerine) Resulullah insanlara namaz kıldırdı. Sonra Güneş (tutulması bitip normal hâline dönüp) açılmışken namazdan ayrıldı. İnsanlara bir hutbe verdi. Allah’a hamd ve sena ettikten sonra şöyle buyurdu:

“Güneş ve Ay, Allah’ın ayetlerinden iki ayettir. Hiç kimsenin ölümünden ya da doğumundan dolayı tutulmazlar. Bunları (Güneş veya Ay'ın tutulduğunu) gördüğünüz zaman Allah’ı zikredin, tekbir getirin, namaz kılın ve sadaka verin...” (Buhari, Küsuf, 2; Müslim, Küsuf, 1)

Bu sahih hadis ortada iken, sorudaki rivayete inanmak mümkün değildir.