Ahmak ve alçaklar, dünyanın en mesut insanları mı olacak?

Soru Detayı

- Bir kıyamet alameti:
- Ahmak ve alçakların dünyanın en mesud insanları olacağını bir kıyamet alameti olarak okumuştum. Bu alametin hangi hadislerde geçtiğini öğrenebilir miyim? Ayrıca, bu hadisler sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis-i şerif şöyledir:

“Dünyanın lezzetleri, nimetleri, mutluluğu ahmak oğlu ahmak kimselere açılmadığı sürece kıyamet kopmaz.” (Münavi, h.no: 9766, 9851)

İmam Suyuti ve Hafız Heysemi bu hadis-i şerifin sahih olduğunu söylemiştir. (bk. Münavi, a.y.)

Bu alamet, kıyametin son dönem alametlerinden değil, orta dönem alametlerindendir.