Bidatların ahir zaman fitnesi olduğunu bildiren hadisler var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorudaki aynı üslupla olmasa da ahir zamanda çıkacak fitne ve bidattan oldukça fazla bilgi vardır. Mesela:

“Ahir zamanda yalancı deccalların çıkacağı, daha önce insanların bilmediği, duymadığı yeni şeyler ortaya koyacakları” manasına gelen hadis rivayeti de ahir zamandaki bidattan bahsetmektedir. (bk. Müslim, 7)

“Yaklaşık 30 tane yalancı deccal gelmeden kıyamet kopmaz.” (Müslim, 157)

Hz. Peygamber (asm) ahir zaman peygamberi olduğuna göre, o asırdan kıyamete kadar devam eden zaman dilimi “ahir zaman” olarak düşünülebilir. O günden bu güne Kuran ve Sünnete aykırı olarak ortaya konulan ne varsa hepsi bidattir.

Lügatte, sonradan meydana gelen yeni şey anlamında olan “Bid’a” bu yönüyle iki çeşittir:

Kitap ve sünnete aykırı olanlar kötü bidattir ve dalalettir. Bu iki kaynağa aykırı olmayan, zamanla ihtiyaç olarak ortaya çıkanlar ise, iyi-güzel bid’attir.

Hz. Ömer’in teravih namazını cemaatle kılmasını tedavüle sokması “bida-i hasene” olarak değerlendirilmiştir. Ezanın Türkçe okunması “bida-i seyyiedir, kötü bidattır.”

Teknik ve teknolojik gelişmelerle ortaya çıkan ve insanların yararına olan sanatların hepsi iyi bidattir.