Dünyada şu an kadınlar mı daha şanslı yoksa erkekler mi?

Soru Detayı

1. Ölürsek cennete gidersek orada da kadınların Hz. Muhammed’e sarılması günah oluyor mu?
- Kadınların erkeklere dokunması haram, peki orada da Resulullah’a sarılmak günah mı?
2. Dünyada şu an kadınlar mı daha şanslı yoksa erkekler mi?
- Allah’ın rızasını kazanmak, kadına mı yoksa erkeğe mi daha kolay?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Bu sorunun cevabına kaynaklarda rastlayamadık.

Ancak cennette artık günah olmadığına göre, edebe aykırı şeyler de olmaz, diye düşünüyoruz.

2. Allah, bir kişiyi nasıl yarattıysa, onun için en hayırlısı odur.

Şu andaki gidişata bakıldığında, kadınların erkelerden daha iyi bir yerde olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü, kadınların duygusallıklarının yan etkisi sebebiyle, Batı medeniyetinin bütün değersiz değerlerine karşı erkeklerden çok daha hevesli oldukları görülmektedir.

- Bununla beraber, yaratılışlarındaki fiziksel zayıflıkları, duygusal güçleri, ibadet etmeleri durumunda onları erkeklerden çok daha kısa zamanda hakiki maksuda ulaştıracak konumdadır.

- Kadınların fıtraten şefkat kahramanları olmaları sebebiyle, kendi nefislerine acımaları konusunda erkeklerden daha fazla hassastırlar. Bu hassasiyet, -ibadetle yoğrulduğu zaman- onları takva dairesinde hareket etmeye mecbur ediyor. Bu da onlar için -kullukta- daha avantajlı bir durumdur.

Ayrıca, bu çağda/şu ahir zaman fitnesi içinde bulunan insanlardan iman ve kulluk şuurunda olan kadınlar, erkeklerden çok daha fazla titiz davranmaktadır.

Kulluğun temel esprisi Allah’a karşı acizliğini ve fakirliğini hissetmektir. Bu malzeme kadınlarda fazlasıyla vardır.

Şefkat, merhamet, acizlik, fakirlik ve ihtiyacı idrak etme duygusuna sahip kadınlar, erkelerden daha kısa zamanda kulluk şerefine nail olabilirler. Zayıf da olsa bir rivayette yer alan, “Ahir zamandaki ihtiyar dindar kadınların yoluna tabi olun.”(bk. Acluni, 2/70, 83) manasına gelen tavsiyeden de bu gerçeği anlamak mümkündür.