İslam Hilafetini, Deccal mı yıkacak?

Soru Detayı

“Hilafet-i İslamiye, babamın kardeşi amcam Abbas'ın oğullarından zail olmayacak. Ta onu Deccal’a teslim edinceye kadar.”
- Bu hadisi sahih midir, sahihse bilgilerimiz alt üst oluyor demektir. İzah ederseniz sevinirim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Hilafet babamın kardeşi amcam Abbas’ın çocuklarında devam edecek, nihayet onu Deccal'a teslim edeceklerdir.” (bk. Müsnedu’l-Firdevs, 3/447; Taberani, 23/420; Kenzu’l-Ummal, 14/271-h. No: 33436; Mecmau’z-Zevaid, 5/187-h.no.8954).

- Bu hadisin manası tarih tarafından tasdik edilmiştir. Gerçekten bu hadisin işaret ettiği gibi, Abbasi devleti bir deccal olan Cengiz-Hülagü tarafından ortadan kaldırıldı.

- İslam deccalı yalnız bir kişi olsaydı, soru soran kardeşimizin telaş etmeye hakkı olabilirdir. Fakat hadis-i şeriflerde “Otuz deccal gelmeden kıyamet kopmaz.” denilmiştir. (bk. Buharî, Fiten: 25; Menakıb: 25; Müslim, Fiten, 84; Ebû Davud, Fiten, ı)

Bu nedenle, Cengiz ve torunu Hülagu ve belki başka yardımcılarından meydana gelen bir deccal komitesinin olması, onlardan sonra başka deccal ve deccal komitelerinin gelemeyeceği anlamına gelmez.

Önemli olan, iman şuuru ile deccal komitelerini görmektir. Örneğin, 28 Şubat sürecinin bir deccal komitesi tarafından gerçekleştirildiğini söylemek hiç de yanlış olmaz. Umarız, bu pencereden bakarak çok şeyler kavrayabiliriz...