Halifeliği Deccal mi kaldırır?

Soru Detayı

- Halifelik (hilafet) Deccal ile son bulur veya halifeliği Deccal kaldırır, diye bir hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili şöyle bir hadis vardır:

Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurdu:

“Hilafet babamın kardeşi amcam Abbas’ın çocuklarında devam edecek; nihayet onu Deccal'a teslim edeceklerdir.” (bk. Müsnedu’l-Firdevs, 3/447; Kenzu’l-Ummal, 14/271-h. No: 33436; Mecmau’z-Zevaid, 5/187-h.no.8954).

Bediüzzaman bu hadisi açıklarken özetle (meal olarak) şunları kaydetmiştir:

"Bu hadis işaret ediyor ki, Abbasi devletinin hilafeti beş yüz sene kadar uzun bir müddet devam edecek, Cengiz-Hülagu deccalının tahribatçı eliyle yıkılacaktır..." (bk. Şualar, On Dördüncü Şua)

Değişik hadislerden anlaşılıyor ki, İslam içinde Kur’an’a, İslam’a ve İslam hilafetine zararlı üç deccal çıkacaktır. (bk. Şualar, On Dördüncü Şua, s. 401, 506).