Deccalin suretinin dağlarda taşlarda görünmesiyle ilgili bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaynaklarda soruda geçen şekliyle bir bilgiye rastlayamadık.

Ancak Bediüzzaman Hazretleri, hadis-i şerifte konuyla ilgili yer alan “İşte sureti!”, yani bir Yahudi mahallesinde gördüğü bir çocuğu kastederek Deccalin sureti / resmi / siması bu çocuğa benzer şeklindeki bir benzetmeden hareketle (bk. Buhari, Cenâiz, 80, Cihad, 178; Müslim, Fiten, 85, 86, 95) “Deccalin suretinin her tarafta taammüm edeceğini / yaygınlaşacağını...” söylemiştir. (bk. Şualar, Beşinci Şua)

Bu yaygınlaşma, okullarda, resmi dairelerde, kurum ve kuruluşlarda, hatta bazı evlerde söz konusu olduğu gibi, bazı dağlarda, taşlarda / kayalıklarda da olacağını düşünebiliriz.