Din Mekke'de başladı yine orada bitecek, ne demektir?

Tarih: 27.08.2009 - 00:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Bütün Müslümanlar birden nasıl yok olacak?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- “Din Mekke’de başladı, orada bitecek.” manasına gelen bir rivayet vardır.(bk. Kenzu’l-ummal, h.no: 1195).

- Gelecekle ilgili bilmediğimiz binlerce gerçek vardır. Bu konu da onlardan biridir ve bizi doğrudan ilgilendirmeyen bu gibi konular, bizi fazla rahatsız etmemelidir.

- Tirmizî’nin rivayetine göre, İslam beldeleri arasından en son harap olacak, Medine’dir.(bk. Kenzu’l-Ummal, h. no: 38493). Buradaki bilgi de, kıyametten biraz önceki devrede Müslümanların yaşadığı en son bölge Medine olacaktır. Bazı rivayetlerde bu devre kırk yıldır.(bk. a.g.e, h. no: 38478).

- Bu gün gördüğümüz, seller, depremler, volkanik patlamalar ve daha nice semavi ve arazî musibetlerle insanların yok olması son derece makuldür. O zamanlarda, ileri teknolojiyle yapılacak savaşların ölümcül tahribatını -şimdiden- tahmin etmek bile güçtür.

- Şimdi sorunuza cevap olabilecek şu hadis-i şerifi aktarmakta fayda vardır:

Hz. Ebu Hureyre anlatıyor: Peygamberimiz (a.s.m) şöyle buyurdu:

“Kıyametten biraz önce, Allah Yemen tarafından ipekten daha yumuşak bir rüzgâr gönderir ki, kalbinde zerre miktar imanı bulanlardan hiçbirisini bırakmaz / öldürür.” (Müslim, İman, 185).

Hadisteki, “ipekten daha yumuşak” ifadesi, onların ruhlarının şefkatle alınacağına işarettir.(bk. Nevevî, ilgili hadisin şerhi).

Bu hadisin verdiği bilgi bile, tek başına müminlerin nasıl kısa bir zamanda öleceklerine dair yeterli bir malumattır. Bu ölüm, müminlerin kıyamet dehşetini görmemelerini sağlayan bir ilahî lütuftur.  Müminlerin ölümünden kısa bir süre sonra, kıyamet kâfirlerin başında kopacaktır.

“Kıyamet insanların en kötülerinin başında kopacaktır.” (Nevevî, a.g.y) hadisi de bunu göstermektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun