Abbasi Devletine "Hülakiler" tarafından son verileceğine dair bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

Peygamber Efendimiz (asm)'in Abbasiler devletine "Hülakiler" tarafindan son koyulacagina dair hadis-i serifi var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorudaki şekliyle bir hadis rivayetine rastlayamadık.

Bizim bildiğimiz kadarıyla bu konuda meşhur olan şu hadistir:

“Hilafet babamın kardeşi amcam Abbas’ın çocuklarında devam edecek, nihayet onu deccale teslim edeceklerdir.” (bk. Müsnedu’l-Firdevs, 3/447; Kenzu’l-Ummal, 14/271-h. No: 33436; Mecmau’zzevaid,5/187-h.no.8954)

Bedüzzman Hazretleri, bu hadisi açıklarken özetle şunları kaydetmiştir:

Bu hadis işaret ediyor ki, Abbasi devletinin hilafeti beş yüz sene kadar uzun bir müddet devam edecek, Cengiz-Hülagu deccalinin tahribatçı eliyle yıkılacaktır...

Değişik hadislerden anlaşılıyor ki, İslam içinde Kur’an’a, İslam’a ve İslam hilafetine zarar verecek üç deccal çıkacaktır. (bk. Şualar, On Dördüncü Şua, s. 401, 506)