Okuldaki derslere önem vermemek caiz mi?

Soru Detayı

- Derslerine önem vermeyen öğrenci günaha girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinde bilinmesi zorunlu (olmazsa olmaz, zarurat-i diniyeden) olan bilginin verildiği derse veya ümmetin muhtaç olduğu, yeteri kadar ferdin edinmesi farz-ı kifaye olan ulum ve fünun derslerine önem vermemek caiz değildir, günahtır.

Bunun dışında kalan derslere önem verip vermemek kişinin tercihine kalmıştır. Önem vermediğinde mesela sınıfta kalacak veya mezun olamayacaksa, yaptığının cezasını görmüş olur.