Dünyanın yuvarlak olduğunu inkâr eden dinden çıkar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, dinden çıkmaz, ama dine zarar verir.

Ayetlerden, dünya dediğimiz yer küremizin yuvarlak olduğunu gösteren birçok ayet olduğu gibi, başka rivayetler de vardır.

Bu açıdan bir Müslümanın yer küresinin yuvarlak olduğunu kabul etmesi beklenir. Zira hem ayetlerin işaretlerine hem de kesin bileme aykırı bir tutum, kendisine de onu Müslüman bilenlere de zarar verebilir. Zira sanki bu düşüncenin dinin emriymiş gibi algılanmasına neden olabilir. Ancak dünyanın yuvarlak olduğunu kabul etmiyor diye dinden çıkmaz, kâfir olmaz.