Zaruri şeyleri bilmeden Müslüman olmak geçerli mi?

Soru Detayı

Zaruriyat-ı diniyye ile ilgili
- ​Bir sitede bu yazıyor:
"Hükmü bilmeyen kişi, onu öğrenmede kusur ve ihmal etmediği sürece mazur olarak kabul edilir. Ancak kusur ve ihmal bulunmaktaysa, asla mazur olmaz.” (İbn Lahhâm, el-Kavâid ve’l-Fevâidu’l-Usûliyye: 87)
- İmâm Karâfî rahîmehullâh, şöyle demiştir: “Mükellefin telâfi etmesi mümkün olan her türlü cehalet, sâhibi için hüccet olmaz.” (el-Karâfî, el-Furûk: 4/264)
- Ve başka bir sitede ise bu yazıyor.
"Allah’a inanan kimsenin, Allah’ın sıfatlarını da bilmesi gerekir. Bilmezse veya yanlış bilirse, Allah’a inanmış sayılmaz." Buna göre:
- Zaruri şeyleri bilmeyen Müslüman olamaz demek değil mi bu?
- Bir insan kelime-i şehadetin anlamını bilmese, Allah’ın sıfatlarını tam bilmese fakat Müslümanım Kelime-i şehadetin anlamına inanıyorum, Müslüman olmayı seçiyorum, doğrusu nasılsa Allah’ın sıfatları nasılsa kabul ediyorum dese bu kişi Müslüman mıdır? Yoksa bilmeden Müslüman olamaz mı?
- Bana ehlisünnetten delillerle açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Bir insan kelime-i şehadetin anlamını bilmese, Allah’ın sıfatlarını tam bilmese fakat Müslümanım Kelime-i şehadetin anlamına inanıyorum, Müslüman olmayı seçiyorum, doğrusu nasılsa Allah’ın sıfatları nasılsa kabul ediyorum dese, bu kişi Müslümandır.”

Ancak Müslüman olduktan sonra bilinmesi kendine farz olan bilgiyi elde etmesi farzdır, bunu ihmal ederse dinden çıkmaz, ama günahkâr olur.