Ezan okunurken, ıslık çalmak dinden çıkarır mı?

Soru Detayı

a) Ezan okunurken protesto için ıslık çalmanın günahı nedir, bunu bilerek yapan dinden çıkar mı?
b) Eğer maksat ezanı protesto etmek olmayıp, başka bir maksatla yapılmış, ezan da o zamana denk gelmişse bunun bir sakıncası olur mu, ezana saygı için hemen susmak gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimse protesto etmek maksadıyla ezan okunurken ıslık çalıyor veya bu maksatla bir davranışta bulunuyorsa, o kimse zaten Müslüman değildir.

Müslüman olduğu halde ezana karşı çıkmıyor, protesto da etmiyor, yalnızca ezanı dinleme ve karşılama âdâbına / sünnetine riayet etmiyorsa dinden çıkmaz, edepsizlik yapmış olur.