Deprem olsa veya yangın çıksa namazımızı bozmalı mıyız?

Soru Detayı

- Namaz kıldığımız bir esnada, deprem olsa veya yangın çıksa namazımızı bozmalı mıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bozmalıyız.

İslam'da insan hayatı çok değerlidir. Zarurat-ı diniyeden, yani dinimizce korunması şart olan şeylerden biri de canı korumaktır. (bk. Nisa 4/29; Maide, 5/32)

Yangın, deprem veya herhangi tehlikeli bir durumda, kılınmakta olan namaz, selam verilip hemen bozulur ve gerekli tedbir alınır.

Bozulan namaz yeniden kılınır. Bu namaz farz, vacip, sünnet, evde, işyerinde, camide, tek başına veya cemaatle kılınan namaz olsun fark etmez.

Bu durumdaki kimse, gerekli hazırlıkları yapmak için namazını bozmaz da canına zarar gelirse, tedbiri terk etmiş ve günah işlemiş olur. Çünkü can Allah Teala’dan emanettir.

Namaz esnasında safdan birisi düşerse, hemen namazı bozup ona yardımcı olmamız gereklidir.