Günah işlenince hemen yazılır mı?

Soru Detayı

- Çocukluğumdan beridir hadis olarak duyduğum bir bilgi var:
- Melekler namazını kılmayanların bu hallerini yatsıdan sonraya kadar yazmadığı en son yatsıyı da kılmazsa bu kötü durumu yazdığına dair bir hadis konuşuluyor.
- Araştırmalarımda böyle bir hadisin varlığını görmedim. Acaba sizler böyle bir hadisin var olduğunu biliyor musunuz?
- Böyle bir hadis varsa kaynağı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorudaki şekliyle bir hadis rivayetine rastlayamadık.

Ancak genel manayı ifade eden bazı rivayetler vardır. Bir tanesi şöyledir:

“Herhangi bir Müslüman bir günah işlerse, onun günahlarını yazmakla görevli olan melek mutlaka üç saat durur / bekler. Eğer kişi o günahından dolayı o saatlerin bir anında (o üç saat zarfında) tövbe edip Allah Teala’dan mağfiret dilerse, Allah Teala meleği onun günahına vakıf kılmaz, kıyamet günü de (o günahtan dolayı sahibine) azap etmez.” (Hakim, Müstedrek, 4/291)

Hâkim bu hadisin sahih olduğunu bildirmiş, Zehebi de onu tasdik etmiştir. (bk. Müstedrek, a.g.y)