Zina yayılırsa, daha önce görülmemiş bulaşıcı hastalıklar olur, sözü hadis midir?

Soru Detayı

- Bu hadisin kaynağı ve sıhhat durumu nedir?
"Kötü kadınlar çoğalıp, zina bir toplum içinde yayılırsa, halk, daha önce görülmemiş bulaşıcı hastalıklara maruz kalır. Alışverişte hile yapılırsa, geçim darlığı başlar. Zekât verilmezse yağmur yağmaz. Hayvanlar olmasaydı, rahmet yüzü görülmezdi. Dine olan bağlılık zayıflayınca, düşmanların saldırısına maruz kalınır. Dine uymayan idareciler zuhur edince, anarşi çıkar, millet birbiriyle boğuşur."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadisi Beyhaki, Abdullah b. Ömer’den rivayet etmiştir. (bk. Beyhaki, Şuabu’l-İman, 5/22, 23)

Bu konuda farklı iki rivayette bulunan Beyhaki, birincisi hakkında sükut etmiş, ikincisi için “zayıf olduğu” hükmünü belirtmiştir. (bk. a.y)

Beyhaki, bu manaya gelecek başka bir rivayetin sahih olduğunu ifade etmiştir. (bk. Beyaki, Şuabu'l-İman, 5/22 h. no: 3042; Hakim, Müstedrek, 4/582)