Helal rızık peşinde koşmak cihattır, anlamında bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

- Helal rızık peşinde koşmak cihattır, rivayetinin sıhhat ve tahrici nasıldır?
- Konuyla ilgili başka hadisler var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu manayı ifade eden bazı hadisleri şöyle sırlamak mümkündür:

"Helal rızık talep etmek/helal rızık peşinde koşmak, cihattır." (bk. el-Kudai, Müsned, 1/83)

Hadisin sıhhati konusunda olumsuz bir açıklamaya rastlamadık.

- Beyhaki’nin bu manaya gelen rivayeti şöyledir:

“Kim yaşlı anne-babasını geçindirmek için çalışırsa, o Allah yolundadır. Kim çocuk yaştaki evlatlarının rızkı için çalışırsa, o da Allah yolundadır. Kim kendi geçimini temin etmek için çalışırsa, o da Allah yolundadır.” (bk. Beyhaki, es-Sünenu’s-Sağir, 3/191)

Beyhaki’nin diğer bir rivayeti -özetle- şöyledir:

“Helal (rızk)ı talep etmek, kahramanların Allah yolunda yaptıkları cihada benzer.” (Beyhaki; Şuabu’l-İman, 2/438)

“Anne-babasını, çocuklarını geçindirmek için çabalayan cihattadır. İnsanlara muhtaç olmamak ve geçimini sağlamak için çalışan da cihattadır.” (Ebu Nuaym, Hilye, 6/300)