Çalışan Allah'ın sevgilisidir şeklinde bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Çalışıp kazanan Allah’ın sevgilisidir/dostudur.” şeklinde bir rivayete kaynaklarda rastlayamadık.

Ancak bu manayı destekleyen bazı rivayetler vardır:

“Allah elinden iş gelen sanatkar mümin kulu sever.” (Taberani, Evsat, 8/80; Beyhaki, Şuabu’l-İman, 2/88)

“Yeryüzündeki, amellerin en faziletlisi şu üç şeydir: İlim talep etmek, cihad ve çalışıp kazanmak. Çünkü, İlim Allah’ın sevgilisidir. Gazi Allah’ın velisidir. Çalışan ise Allah’ın sadîkidir (dostudur).” (bk. Tenbihu’l-Ğafilin, 1/428)