Nöbet satmak günah mıdır?

Soru Detayı

- Tıp fakültesinde intörnlerin (6.sınıf) bazıları nöbetlerini para karşılığında başka intörnlere satıyorlar. Nöbetlerini parayı alan tutuyor. Ama bunun olmasını üniversite hocaları istemiyor.
- Bu durumda nöbet satmak günah mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir ayette: “Ey iman edenler! Sözleşmelerinizi yerine getirin / Ahde vefa gösterin...” (Maide, 5/1) buyurulmaktadır.

Bir hadis-i şerifte de Efendimiz (asm) “Müslümanlar kendi aralarında belirledikleri şartlara uyarlar. Ancak helali haram, haramı helal kılan şart müstesnadır.” (Buhari, İcare, 14, Ebû Davud, Akdıye, 12; Tirmizî, Ahkam, 17) diye buyurmuştur.

Bu açık naslar ortada iken, aksine fetva vermek elbette doğru değildir.