Resmi kurumda, sen sabah gel ben öğleden sonra geleyim demek caiz mi?

Soru Detayı

- Resmî kurumlarda çalışanlar kendi aralarında "sen sabah gel ben öğleden sonra geleceğim" diye.
- Bu şekilde kendilerine ayırdılar günleri, caiz değil, değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kurumların böyle bir teamülü yoksa, caiz olmadığı gibi maaşına da haram karıştırmış olur.

“Müslümanlar (sözleşmede kabul ettikleri) şartlarına bağlıdır.” (Buharî, İcare, 14)

manasına gelen hadis-i şerifin bu emri, bu tür hilelerin caiz olmadığını göstermektedir.

Buna göre, daireye, iş yerine, kuruma... gitmesi öngörülen günlerde ve saatlerde orada bulunması gerekir.