Sabah namazı, kuşluk vakti eda niyetiyle kılınsa tekrar kaza etmek gerekir mi?

Soru Detayı

- Sabah namazının vakti yanlış bilindiği için (öğleye kadar devam ediyor zannedilip) örneğin saat 10:00'da EDA ediyor gibi zannedilip kılınan sabah namazlarını tekrar kaza etmek gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sabah namazının vakti, tan yerinin ağarması (ikinci fecrin doğması / imsak) ile başlar ve Güneş'in doğmasına kadar devam eder.

Buna göre, Güneş doğduktan sonra sabah namazı kazaya kalmış olur.

Vaktinde kılınamayan sabah namazı, aynı günün zevalden önce kaza edildiğinde sünneti ile birlikte kaza edilir. (Fetava-yı Hindiyye, 1/121) Çünkü Hz. Peygamber (asm) kılamadığı bir sabah namazını öğleden önce kaza ederken, sünnetiyle birlikte kaza etmiştir. (bk. Ebu Davud, Salat, 11)

Eğer sabah namazı zevalden / öğleden sonra kaza edilirse, sadece farzı kaza edilir.

Vaktin henüz çıkmamış olduğu zannıyla ve eda niyetiyle kılınan bir namaz, "eda niyetiyle kaza ve kaza niyetiyle de edanın caiz olacağını" belirten alimlerimizin görüşleri doğrultusunda, kaza olarak kabul göreceğinden tekrar kaza edilmesi gerekmez. (bk. Molla Ciyûn, Nûru’l-Envâr, 1/137; Bilmen, İlmihâl, s. 108)

Buna göre, sabah namazı, kuşluk vakti eda niyetiyle kılınsa bile, namaz geçerlidir, tekrar kaza etmek gerekmez.