Nişanlıma zekât verebilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nikâhınız yoksa, karınız değildir, karınız olmadığı için eğer yoksul ise zekât verilebilir, verirken zekât olduğunu söylemeniz gerekmez. Ancak zekâtınızı mehir ya da kendiniz yapmanız gereken işler için veremezsiniz.

Ancak nikâh varsa veya nikâh yaptıktan sonra zekât veremezsiniz, zira nikahtan sonra dinen karı koca olursunuz, artık onun nafakası sizin üzerinizedir, nafakası üzerinize olan birisine de zekât veremezsiniz.