Vekil olarak aldığım zekatı kaybettim, ne yapmalıyım?

Soru Detayı

- Bir kimse zekatını bana vererek, uygun gördüğün kişilere veya yerlere ver, dedi. Ancak ben bu parayı kaybettim ve bulma imkanım da kalmadı.
- Bu durumda emanet aldığım zekatı kendimden vermem gerekir mi, yoksa vermesem de olur mu?
- Kendimi zorlarsam bu parayı verebilirim, vermezsem o kişinin zekatı geçersiz mi olur, kul hakkına girer miyim?
- Ne yapmam gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kişinin, zekâtını ihtiyaç sahiplerine teslim etmesi için birine teslim etmesi durumunda, paranın verildiği kişi zekâtla mükellef olanın vekili olur.

Bu durumda vekil olan kimse kendi kasıt, kusur ve ihmali dışında parayı kaybederse, bu miktarı tazminle sorumlu olmaz.

Fakat zekât mükellefiyeti ortadan kalkmadığı için, mükellefin tekrar zekâtını vermesi gerekir.

Ancak herhangi bir şekilde kasıt, kusur veya ihmal söz konusu ise, vekilin bu parayı tazmin etmesi gerekir.