Zekatımı, fitremi, fidyemi depremzedelere gönderebilir miyim?

Soru Detayı

- Ramazan’dan önce oruç fidyemi, fitremi, zekatımı depremzedelere gönderebilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, fitre ve zekâtınızı gönderebilirsiniz.

Henüz gelmemiş Ramazan orucunun fidyesi önceden verilemez. Bu fidyeler Ramazan’ın başlamasıyla verilebileceği gibi, Ramazan’ın içinde veya sonunda da verilebilir. Bununla beraber, geçmişten Ramazan oruç fidyesi borcu olan kişiler, bu fidyeleri diledikleri bir vakitte ödeyebilir, bunun için bir sonraki Ramazan ayını beklemelerine gerek yoktur.

Depremzedelerin (yani depremde mal ve can kaybına uğramış, ihtiyaç içine düşmüş kimselerin) tamamı yoksul sayılır.

Diğer taraftan, zekât verilebilecek kimseler arasında “Yolda kalmışlar” ibaresi de vardır:

Tevbe suresinin, 60. ayet-i kerimesinde zekâtın kimlere verileceği mealen şöyle bildirilir:

“Zekâtlar Allah’tan bir farz olmak üzere fakirlere, miskinlere, zekât işinde çalışanlara, kalpleri İslam'a ısındırılacaklara verilir. Kölelerin, borçluların, Allah yolunda olanların ve yolda kalmışların uğrunda harcanır...”

Buna göre, depremde evsiz kalan kişiler “yolda kalmış” kişilerdir, bu nedenle bunlara zekât verilebilir.