Depremzede için adadığımı, başkasına vermem uygun mu?

Soru Detayı

- Benim kuzenim yurt dışından geldi. Döviz ile yüklü miktarda yardım yapacak, ancak şöyle bir sorusu var. Kendisi Türkiye’ye gelince sıram geldiği zaman depremzedeye paramı vereceğim diye niyet etmiş (kendince adadım diyor.)
- Bu hususta iki sualimiz var:
Birincisi diyor ki, ben zekatımı da vermeliyim ama niyetlenirken zekat diye niyetlenmedim yüklü miktar para vereceğim zekatımı da bu paranın içine dahil edebilir miyim, diye soruyor; henüz parayı vermesi gerçekleşmedi?
İkinci sorusu bir depremzede vereceğim diye niyeti/adağı mevcut ancak depremzede dışında başka fakirlere de o paradan verebilir mi?
- Bu iki soruyu cevaplarsanız ayrı ayrı seviniriz.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Bir insan, önce müstehap olan sadaka niyetiyle bir malını vermek istediği hâlde, daha vermeden önce niyetini değiştirip onu zekât niyetiyle verirse, caizdir. (bk. Şirazi, el-Muhezzeb, 1/312)

Değişik kaynaklarda görebildiğimiz kadarıyla, bir insan sadaka vermeye niyet etse, onu sadaka olarak verdikten sonra onu zekâta çeviremez. Fakat daha vermeden önce niyetini değiştirip zekât olarak vermek isterse, bunda bir sakınca yoktur. (bk. Nevevi, el-Mecmu,6/179; İbn Kudame, el-Muğni, ilgili yer)

Ancak adadığı bir şeyi zekâtına sayamaz. Ayrıca zekâtını da vermesi gerekir.

b) Depremzedelere vereceğini niyet ettiği bir malı, başka fakirlere verebilir.

Fakat gerçekten bir adak adamışsa, bu takdirde tayin ettiği şekilde onu yerine getirmesi gerekir.