Ramazan kolisi, iftar yemeği zekat niyetiyle verilebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İftar yemeği zekât yerine geçmez. İftar yemeklerini fakir fukaraya yardım olarak (sadaka) vermeliyiz. Sevabı Ramazan ayında kat kat fazladır.

Zekât, gıda ve giyim eşyaları gibi ayni olarak verilebildiği gibi, para, döviz, altın gibi nakdi olarak da verilebilir. Ancak zekât olarak verilecek yerin yararına olanı tercih etmek daha uygundur.

Bu nedenle, Ramazan kolisini veya başka gıda maddelerini hazırlayıp zekât verilen yerlere zekât niyetiyle dağıtmamız caizdir ve zekât yerini bulmuş olur.

Fakat kişilerin bizim fark etmediğimiz çok değişik ihtiyaçları olabilir ve bizim hazırladığımız gıda maddelerinin içindeki bazı şeylere ya hiç ihtiyaçları olmayabilir ya da az ihtiyaç hissettiği şeyler bulunabilir.

Diğer taraftan, fatura veya kira gibi nakit gereken şeylere daha öncelikli ihtiyaçları da olabilir.

Bu açıdan, fitre, zekât ve sadakalarımızı mümkünse ve yanlış yere harcanmayacağı konusunda kanaatimiz de varsa, nakit olarak verilmesi daha uygun ve daha yararlı olacağı söylenebilir.

Bununla beraber, gıda maddesi yerine nakit verdiğimizde, alan kişinin ihtiyaçları ve nafakası dışında bir yere harcayacağı yönünde bir endişemiz varsa, o zaman ihtiyaçları olan gıda maddesi gibi şeyleri tercih etmek daha uygun ve daha iyi olur.