Nankör kadınlar kimlerdir?

Soru Detayı

- Bir hadis-i şerif aklıma takıldı aradım fakat bulamadım, yanılmıyorsam aklımda kalan kısmı şöyleydi:
"Nankördür nankördür." Sahabi: "Kim ya Rasulallah?" "Kocası kendisine çocuk vermiş olup da... kadın nankördür veya cehennemliktir."
Bu hadisi bana bildirmeniz kaynağını da belirtmeniz ve açıklamanız mümkün müdür?
- Ayrıca hadis sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Abdullah b. Abbas’tan yapılan rivayet göre, Peygamberimiz:

“Bana cehennem gösterildi. Cehennemliklerin çoğunu kadınların meydana getirdiğini gördüm; onlar nankörlük ediyorlar.” buyurdu

. “Allah’a karşı mı nankörlük ediyorlar?” diye sorduklarında, Peygamberimiz

“Kocalarına karşı nankörlük ederler, kendilerine yapılan iyiliklere karşı nankörlük ederler. Öyle ki, onlardan birine yıllarca iyilik yapsan, senden (hoşlarına gitmeyen) bir şey görseler, ‘Senden hiçbir iyilik görmedim.’ demeye başlar.” diye buyurdu.” (Buhari, İman, 21; Müslim, İmân 132)

Hadis Buhari ve Müslim’de geçiyor, sahihtir.

Hadisin verdiği mesaj, nankörlüktür. Şüphesiz erkeğin kadın üzerindeki hakkı olduğu gibi, kadının da erkek üzerinde hakkı vardır. Özellikle ailenin huzurunu bozan nankörlüklerdir. Peygamberimiz (asm) bunları özellikle kadınlara hitap ederken buyurmuştur.

Demek ki, kadınların oturup kocalarını çekiştirmeleri, onların hep kötü yönlerini dillerine dolamaları çirkin birer davranıştır.

İşin önemli bir noktası, “İnsanlara şükretmeyen, Allah’a da şükretmez.” manasındaki hadiste ifade edildiği gibi, kadınların bu aşırı nankörlük boyutu, Allah’a karşı da yapıldığının bir göstergesi olmasıdır. (bk. İbn Hacer, Fethu’l-Bari, 83)

Hadiste kınanan özellikler erkeklerde bulunursa, elbette onlar da aynı tehlikeye ve hataya düşmüş demektir...