Namaz vakti geçmek üzere ise su da uzakta bulunuyorsa teyemmüm alınabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Teyemmümü mübah kılan sebepler:

Fıkıh kitaplarında bunu özetleyip altı madde halinde açıklayanlar olmuştur:

1. Abdest almak ya da gusletmek için su bulamamak.

2. Bir hastalık ya da yaradan dolayı mevcut suyu kullanamamak.

3. Suyun dayanılmayacak kadar soğuk olması ve abdest alındığı takdirde bir rahatsızlığa kapı açması endişesinin hâkim bulunması.

4. Mal ya da canına bir zarar dokunur endişesiyle yakınanda bulunan suyu kullanmaya cesaret edememesi,

5. Ya kendisi ya da yanındaki bir canlının, ileride susuz kalır endişesiyle mevcut suyu kullanmamayı uygun görmesi.

6. Abdest alıncaya kadar vaktin çıkacağını kestiriyorsa, mevcut su ile abdest almayıp teyemmüm etmeyi tercih etmesi.

Bu madde üzerinde farklı ictihad ve görüşler vardır.

Yolculuk halinde bulunsun ya da eğleşik olsun, şehir içinde ve­ya dışında bulunsun, hiç su bulamaz veya bulunan su kendisinden en az bir mil uzaklıkta olursa, o takdirde teyemmüm etmesi caiz olur.

Sahih görüş bu olmakla beraber, şehir içinde veya halkının ço­ğu eğleşik bulunan köy ve kasabada, teyemmüm caiz olmayacağını söyleyenler de var. Özellikle gündüzleyin şehirde ya da köy ve kasabada su bulmak mümkündür. Tebyîn sahibi ile Sülemi, böyle de olsa su bulunmazsa o takdirde teyemmüm caizdir, demişlerdir.

Bu iki ayrı görüşün arasını bulmak ve konuyu fıkhın genel kai­desine göre çözümlemek gerekirse, şöyle bir hüküm vermek müm­kündür:

Şehir ya da kasaba ve köyde, su aramadan teyemmüm et­mek haliyle caiz değildir. Ama iyice aradıktan sonra bulamayacak olursa, o takdirde teyemmüme cevaz vardır. Siracülvehhac'da da bu husus açıklanmıştır. Suyun en az bir mil uzaklıkta bulunması bu cevaza kapı açar. Aynı zamanda suyu ara­mada namaz vaktinin çıkması da söz konusudur. Şöyle ki:

Su bula­yım, derken vaktin çıkmasına neden olacak kadar bir zaman kaybet­memelidir. Bununla beraber Hidâye sahibi bu konuda muteber olan vaktin çıkmasından endişe etmek değil, belirlenen mesafedir. Bir mil ya da fazla uzaklıkta bulunan suyu aramaya gerek yoktur.

(Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/70-71.)