Bir kişi cuma namazına yetişebilmek için, hemen su bulamazsa teyemmüm alabilir mi?

Soru Detayı

- Bir kisi cuma namazina yetismek icin acil abdest alacak su bulamasa aramaya kalksa namaz bitecek. Teyemmüm alsa olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cuma namazına yetişmek için abdest almaya vakit bulamayan kimse, "Hemen teyemmüm edip de namaza yetişeyim." diyemez. Çünkü cumayı kaçırsa, yerine öğle namazını kılabilir. Ama bayram ve cenaze namazları böyle değildir. Onlara yetişmek için vaktin darlığından dolayı teyemmüm yapabilir. Zira bu namazların geçmesi halinde yerine geçecek başka bir namaz yoktur.