Zemzem ile gusül alınır mı? Zemzem ile istinca yapılır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dört mezhebe göre namaz abdestini zemzem suyuyla almak sünnettir. Dört İmam da gusÜl abdestinin zemzem suyuyla alınabileceğini söylemişlerdir. Yalnız İmamı Ahmed bin Hanbel bunun mekruh olduğunu söylemiştir.

Hanefi mezhebi alimlerinden Molla Aliyyü'l-Kari, cünüb bir kimsenin zemzem suyuyla gusletmesini tenzihen mekruh olduğunu söylemiştir. Fakat alimlerin geneli bunun caiz olduğunu söylemiştir. Ayrıca zemzem suyu varken teyemmum etmek caiz değildir.

İstinca su ile yapılacağı gibi, su olmadığı takdirde ufak taşlarla da yapılabilir. Ancak, kemik, cam parçası, yazılı kâğıtlar, ipek gibi pahalı kumaş parçaları ve zemzem suyu ile istinca yapılması mekruhtur.

Temiz boş kâğıda da hürmet lâzımdır. Su bulunmadığı takdirde, kıymetsiz bez ve pamuk, yazıda kullanılmayan suyu emici kâğıtlar (tuvalet kâğıtları) ile de istinca yapılabilir.

Aslında su ile istinca yapıp bez gibi suyu emici bir nesne ile kurulanmak temizliğe daha uygundur.