Nafile namazlarda, aynı rekatta birden fazla Fatiha suresi okunur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fatiha, ilk iki rekâtın birinde veya nafile namazların herhangi bir rekâtında tekrar edildiği takdirde yanılma / sehiv secdesi gerekir. Ama sûreyi okuduktan sonra tekrar edilirse, yanılma secdesi gerekmez. (Et-Tebyin / Zeylai.)

Fatiha'nın çoğu kısmını okuduktan sonra, dönüp baştan yeniden okuması da tekrar sayılacağından yanılma / sehiv secdesini gerektirir. (bk. Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/421)