Müslüman olmayanlara dua edilir mi?

Soru Detayı

- Müslüman olmayan ve güç durumda olan birine “Allah yardımcısı olsun.” “Allah sıhhat versin” gibi dualar edilmesi günah veya küfür müdür?
- Bir de kafir olarak ölen kişi için Allah rahmet eylesin demek küfürmüş. Durum böyle olunca ben artık bir arkadaşımın tanımadığım bir yakını öldüğünde Allah rahmet eylesin diyemiyorum belki Müslüman değildir diye.
- Bu durumda ne yapılmalı dini hakkında bilgin olmadığı veya bireysel tanımadığın kişiye Allah rahmet eylesin denmemeli mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İstiğfar (Allah’ın bağışlamasını dilemek) bir duadır, Allah Teâlâ Peygamberini, kabul etmese bile kâfirlere istiğfar etmekten menetmemiştir. (Tevbe, 9/80)

Allah Teâlâ Peygamberimizi (asm) alemlere rahmet olarak göndermiştir; onun rahmeti bir şekilde, âlemlere dahil olan kâfirlere de ulaşır. Kâfirlerin ahirette görecekleri azap da farklıdır; rahmet duası azabın hafiflemesine sebep olabilir.

Mümin ve Müslüman olarak bilinen bir kimse ölünce, onun imanlı olarak öldüğü zannı ve kanaatinde olmamız gerekir. Bu zan sebebiyle rahmet duasında bulunmakta bir sakınca olmadığı gibi, din kardeşliğinin de bir gereğidir.

Müslüman olmayan kimselere “Allah hidayet nasib eylesin.” gibi dualarda bulunmak gereklidir.

Dünya hayatında hastalık, darlık, felaket, sıkıntı gibi hallerde bunların zail olması için kâfirlere de dua edilebilir...