Allah’ın azabı neden şiddetli ve acıyı nasıl bilir?

Soru Detayı

​1) Allah’ın azabı neden şiddetli?
2) Bir de Allah acı hissini nasıl yarattı aklım almıyor. Acıyı çekmeden nasıl acıyı bilir. İnsanın dayanamadığı bir acıyı Allah nasıl yaratmış ve bilir. İnsan dayanamıyor ateş azabı kaynar suya Allah nasıl biliyor bu acıyı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

Azap, şekline göre hafif olabildiği gibi, şiddetli olabilir. Nitekim, cehennem azabı da farklıdır. Cehennemin yedi katının farklı özelliği, azabın farklılığıdır.

Bir müminin geçici bir süreyle girdiği cehennem azabı, orada ebedi kalacak olan kâfirlerin azabından daha hafiftir. Kırk derecelik bir kaynar suda çekilen elem, yüz derecelik bir kaynar suda çekilen azaptan daha hafiftir.

Güçlü bir boksörün vurduğu bir yumruktan alınan acı, 10 yaşındaki bir çocuk yumruğundan alınan acının çok üstündedir.

- Allah’ın azabının çok elem verici, çok acı çektirici olmasının sebebi şunlar olabilir:

a) Allah’ın gücü, kudreti sonsuzdur. Bu sonsuz kudretiyle çektirmek istediği bir azabın başka azaplarla kıyas kabul etmediğini kabul etmek gerekir.

b) Acı veren işkence malzemeleri arasında en fazla acı veren ateş olsa gerektir.

c) Cehennem ateşi, dünya ateşinden 200 bin derece daha şiddetlidir. Böyle şiddetli bir ateşin verdiği acıya tahammül etmek mümkün mü?

d) Cehennemde yalnız ateş yoktur; aynı zamanda (bağırsakları delip geçen) kaynar sular da vardır. Zemherir denilen dayanılmaz soğukla azap, Zakkum yedirerek bağırsakları parçalamak, bedenlerin büyüterek acıyı fazla hissettirmek, ayet ve hadislerde yer alan daha birçok azap çeşitleriyle elem çektirmek...

Özetle, azabı veren Allah sonsuz kudret sahibidir. Azap yeri olan cehennem türlü türlü acı çektiren çeşitli azap yöntemlerinin olduğu yerdir. Acıyı hissetme yeri insanın özellikle derisidir. Bilimsel olarak da kanıtlanan bu gerçek ayetle de sabittir.

“Hiç kuşkusuz ayetlerimizi inkâr edenleri ilerde ateşe atacağız. Derileri kavruldukça azabın acısını duysunlar diye kendilerine başka deriler giydireceğiz. Hiç şüphesiz Allah üstün iradelidir, hikmet sahibidir.” (Nisa, 4/56)

mealindeki ayette bu hakikatin altı çizilmiştir.

- Hülasa: Azabı veren Allah güçlü; türlü türlü azabın bulunduğu cehennem güçlü; acıyı hissettiren deriler güçlü… Bu kadar güçlerin birleştiği bir azabın verdiği acılara kim dayanabilir?

Rahman ve Rahim olan Allah, bizi ve bütün müminleri cehennemden korusun! Rızasını kazandıran, cennete yaklaştıran, cehennemden uzaklaştıran salih amellere muvaffak eylesin! Bizleri imanla huzuruna alsın, ÂMÎN!..

Cevap 2:

Allah’ın hiçbir eşi, benzeri yoktur. Onun için onun işlerinin mahiyetini her zaman bilmeyebiliriz. Hatta çoğunu da bilemiyoruz. Bu acıyı da nasıl yarattığını bilemiyoruz. Ve bunu “bilinmezler” listemize kaydedip Allah’a teslim oluyoruz.

Bununla beraber, bir şeyi bilmek ayrıdır, onu hissetmek ayrıdır. Esasen hissetmek, duyu organlarından biri veya birkaçı ile görmek demektir. Örneğin, bir insanı gözlerimizle görürüz. Onun sesini ise kulaklarımızla görürüz (işitiriz). Varsa üstündeki gül kokusunu burnumuzla görürüz (koklarız). Ona dokunmak suretiyle varlığını görürüz (hissederiz). Dilimizle tatları görürüz (onları tartar ve tadarız).

İşte bütün bunları yaratan Allah, hiçbir şeye benzemiyor, onun hiçbir benzeri yoktur.

Allah açlığı yaratmış, fakat o aç olmuyor, susuzluğu yaratmış, fakat susuz olmuyor.

Bir doktor kendisi aynı acıyı çekmediği halde, bilimsel olarak bildiği için hastanın ağrısının şiddetine göre ağrı kesici veriyor.

Kaldı ki, insandaki her şey gibi, acıyı duyma hissini de Allah yaratmıştır. O, hissi yaratırken, acının bütün derecelerinin nasıl hissedileceğini de yaratmıştır. Hiç yaratan bilmez olur mu?

“Yaratan bilmez olur mu? O her şeyi bütün incelikleriyle bilen, her şeyden haberdar olandır.” (Mülk, 67/14)

mealindeki ayette bu hakikate vurgu yapılmıştır.