Müslüman kafirden üstündür demenin sakıncası var mı?

Soru Detayı

- Allah katında üstünlük takva iledir. O zaman insan, Müslüman kafirden üstündür dese hata mı etmiş olur?
- Mesela İmam Rabbani, bir hocaya göre "Kimse kendini frenk gavurundan üstün görmesin, çünkü onun imansız öleceği kesin değildir, Müslümanın da iman ile öleceği belli değildir." gibi bir cümle söylemiş. Yani akıbet belli değil diye haşa siyonist birisini evliyadan üstün mü göreceğiz şimdi?
- Yani şu Müslüman bildiğim adam tanıdığım bir kafirden üstündür diyemez miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir mümin, bir kâfirden kesin olarak üstündür, daha değerlidir, daha saygındır.

Kâfir de İslam toplumu içinde temel haklardan ve hürriyetlerden yararlanarak yaşama hakkına sahiptir, ama kâfir olduğu sürece rütbesi, makamı, işi gücü ne olursa olsun, din yönünden müminlerden üstün değildir.